| Brand | Dell |
|---|---|
| Manufacturer | Dell Computers |
| Series | Inspiron 15 5510 |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Notebook |
| Item Height | 0.71 Inches |
| Item Width | 14.02 Inches |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Product Dimensions | 22.89 x 35.61 x 1.8 cm; 1.63 Kilograms |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | i5510-5136SLV-PUS |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | SODIMM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Graphics 550 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Wattage | 65 Watts |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Rear Webcam Resolution | 0.92 MP |
| Power Source | Battery Powered |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 54 Watt Hours |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Included Components | Notebook, Power Cord, Manual, Power Adaptor |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 630 g |
Dell Inspiron 5510 Intel Core i5 11th Gen Ram 8GB DDR4 SSD 512GB Screen 15.6″ FHD
Brand new open box laptop imported laptop








Reviews
There are no reviews yet.