| Brand | Dell |
|---|---|
| Manufacturer | Dell Computers, Dell |
| Series | Inspiron 7501 |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 0.72 Inches |
| Item Width | 14.02 Inches |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Resolution | Full HD (1920 X 1080) Pixels |
| Product Dimensions | 23.44 x 35.61 x 1.83 cm; 1.75 Kilograms |
| Item model number | Dell Inspiron |
| Processor Brand | NVIDIA |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 2933 MHz |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA® GeForce® GTX 1650 Ti with 4GB GDDR6 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | Bluetooth, 5 GHz Radio Frequency, 802.11ac |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Power Source | Battery Powered |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Lithium Battery Energy Content | 56 Watt Hours |
| Included Components | Laptop & Adaptor |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Item Weight | 1 kg 750 g |
Dell Inspiron 7501 Intel Core i7 10th Gen Ram 16GB DDR4 SSD 512GB Graphic 4GB Nvidia Screen 15.6″ FHD
Brand new open box laptop imported laptop









Reviews
There are no reviews yet.