Durable, reliable, and portable – the Dell Latitude 3490 laptop makes work in a busy environment easier owing to its sleek design and a powerful battery life. It also features an HD resolution that makes viewing, a pleasurable experience.
| Brand | Dell |
|---|---|
| Manufacturer | Dell Computers |
| Series | Dell Latitude |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 27.94 Centimeters |
| Item Width | 7.49 Centimeters |
| Standing screen display size | 13.3 Inches |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Product Dimensions | 43.18 x 7.49 x 27.94 cm; 2.13 Kilograms |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | N6PNV |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | 8032 |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR3 |
| Computer Memory Type | Unknown |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Clock Speed | 1866 MHz |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | GDDR3 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Wattage | 65 Watts |
| Power Source | Battery Powered |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 60 Watt Hours |
| Lithium Battery Weight | 5 Grams |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Number of Lithium Metal Cells | 5 |
| Included Components | Latitude 7390 2-in-1, Power Cord, AC Adapter, Documentation Disks: Safety/Environment and Regulatory Guide (English/French Multi-language) |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Item Weight | 2 kg 130 g |
An All-rounder When It Comes to Performance
This laptop is powered by the Windows 10 Pro Operating System. You wouldn’t face issues with memory as well, as it is equipped with 4 GB of RAM and an HDD Capacity of 1 TB. It also packs in the efficient Intel Core i5 8th Gen processor for a seamless experience.
Connectivity Made Easy
Are you someone who travels frequently for work? You don’t have to worry if your files are stored in a memory stick, as this laptop comes with multiple connectivity ports which include a USB Type-A port, a USB Type-C port, an HDMI Port, and a VGA Port.
A Handy Laptop to Carry Around
A travel-friendly laptop – that’s how you would describe this piece owing to its sleek design and a weight of just 1.78 kg.
A Powerful Battery Life
With a 42 WHr Battery, you can count on this laptop to let you work without the need for a charger for up to 10 hours.
A Platform for Secure Communication
This laptop, which has been TPM2.0 TCG Certified and FIPS-140-2 certified, uses hardware-based cryptography for secure communication.









Reviews
There are no reviews yet.